5 مورد که موقع انتخاب پروژکتور باید به اونها فکر کنید

اگرچه عملکرد یک پروژکتور ساده و سرراست به نظر میاد اما انتخاب یکی از اونها میتونه به سختی انتخاب یک کامپیوتر باشه. با وجود تعداد زیاد برندها و مدل ها برای انتخاب از بین اونها، این خیلی مهمه که یک نگاه شفاف در مورد چیزی که دنبالش می گردین قبل از شروع داشته باشین. ما اینجا یک لیست 5 تایی از مواردی که باید در نظر داشته باشین تا در میان انبوه مشخصات دستگاه ها آماده کردیم.

اندازه

این روزها پروژکتورها در اندازه های بسیار مختلفی پیدا میشن، از اندازه های بزرگ برای فضاهایی مثل سینما یا سالن های اجرا بزرگ بگیر تا مدل های کوچک و سبک  که تو جیب هم جا میشه و سایزهای بین این دو. برای اینکه متوجه بشید چه سایزی به درد شما میخوره بهتره از خودتون این سوال رو بپرسید که دقیقا چه جایی می خوام از این پروژکتور استفاده کنم؟ اگه شما برنامه دارید تا یکدونه از اونها رو در اتاق کنفرانس نصب کنید، یه مدل سقفی بزرگتر رو انتخاب کنید. اگر میخواید پروژکتور رو از این اتاق به اون اتاق جا بجا کنید، یه مدل رومیزی متوسط رو در نظر بگیرید و اگر شما چیزی می خواید که تو ساک یا کیف دستی شما برای ارائه برنامتون به مشتریهای بالقوه، جا بشه، از مدل های کوچیک و قابل حمل استفاده کنید.

افکندن یا THROW

THROW یا فاصله پروژکتور با صفحه نمایش، این موضوع اغلب نادیده گرفته میشه اما میشه گفت به اندازه سایز پروژکتور مهمه. در حالی که بیشتر پروژکتورها میتونن یک تصویر رو از فواصل کم پخش کنن اما تنها مدل های خاصی از اونها هستن که میتونن از فاصله کمتر از یک متر تصویری رو روی پرده نمایش بدن. اگر شما در نظر دارید تا از یک پروژکتور در فضای خیلی محدود استفاده کنید شما باید پروژکتور های Short-Throw یا Ultra Short-Throw (UST) رو در نظر بگیرید. البته بعضی از اونها هم قادرند از زوایای خاص یا روی صفحاتی که صاف نیستن تصویر پخش کنن.

وضوح یا  RESOLUTION

پروژکتورها در یک دامنه وسیع از رزولوشن ها دردسترسند، از XGA تا WXGA ، تا 720p ، 1080p و 4K-UHD. در حالی که این مخفف ها میتونه گیج کننده باشه، بهتره شما به این فکر کنید که چطور میخواین از پروژکتور استفاده کنید. برای پرزنتیشن های ساده و یا پرده های نمایش کوچیک یه پروژکتور WXGA میتونه خوب باشه.پرده های نمایش بزرگتر و یا محتواهای ویدئویی مثل فیلم و یا بازی با پروژکتورهای 1080p بهتر جواب میدن و خوب این در حالیه که پروژکتورهای 4K-UHD برای پرده های خیلی بزرگ و یا محتواهای گرافیکی سنگین مناسبه.

 

روشنایی یا BRIGHTNESS

اینکه شما چه روشنایی رو لازم دارین کاملا به فضایی بستگی داره میخواین از پروژکتور استفاده کنین و یا اینکه میخواین قابل حمل باشه یا نه. اگر شما به یک پروژکتور سبک و قابل حمل احتیاج دارین که تصویرش قابل دیدن در نور روز باشه، روشنایی ایده آل در دامنه 400 تا 1000 انسی لومنز (ANSI LUMENS) برای یک پرزنتیشن کوچیک 5 تا 20 مناسبه. برای پروژکتورهای ثابت و استفاده های متداول در فضاهای داخلی 3000 انسی لومنز باید خوب باشه. برای فضاهای داخلی بزرگتر یا روشن تر حداقل 4000 تا 6000 انسی لومنز رو در نظر بگیرید و یا حتی بیشتر اگر نور مستقیم روز وارد فضا میشه. در سالن های خیلی بزرگ هم روشنایی میتونه تا 18000 انسی لومنز برای یک پروژکتور تک چیپ DLP مورد نیاز باشه.

قابیلت ارتباطی یا CONNECTIVITY

فراموش نکنید این رو در نظر بگیرید که چه کامپیوتری، موبایلی یا دستگاه پخشی رو میخواین استفاده کنید و اینکه چطور میخواید به پروژکتور وصلش کنین. یه اتصال HDMI متداول ترین نوع اتصاله. همینطور مطمئن بشید که پروژکتوری که انتخاب کردید اتصال بی سیم داره یا نه. اگه احیانا پروژکتور شما قابلیت اتصال بی سیم رو نداره اصلا نگران نباشید، کلی راه وجو داره که میشه این قابلیت رو به دستگاه اضافه کرد مثل دانگل وایرلس یا HDMI وایرلس.

ترجمه از گروه آوان
منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *